22. 11. 2023

Rekordních 1,5 mil. Kč navíc u domu v Kopřivnici

Tohle byl největší úspěch v rámci dodatečného zvýšení ceny v průběhu prodeje. U domu, který byl z venku poměrně obyčejný, uvnitř po skvělých úpravách. A v Kopřivnici, kde jsem si nebyl jistý ani počáteční cenou. Tenhle poměrně zajímavý příběh se odehrál na začátku roku 2022.

Jak to dopadlo –

ve zkratce

Inzerovaná cena:9.985.000 Kč
Prodejní cena:11.485.000 Kč
Navýšení ceny:1.500.000 Kč
Rezervováno za:27 dní

Nabídka kupujících byla tak trochu „hořkosladká“ a navíc s několika podmínkami. Na začátku jsem si vůbec nebyl jistý, zda to myslí vážně a hlavně bylo potřeba vše dobře právně ošetřit…

Celý příběh se začal odehrávat na úplně jiném domě v Kopřivnici. V moderním bungalovu, který se zalíbil manželskému páru v nejlepších letech. S myšlenkami na stáří chtěli něco menšího a praktičtějšího. Aby mohli koupit (cenovka v tomto případě dotahovala téměř pražský cenový standard), bylo potřeba prodat jejich „starý“ dům.

Po první prohlídce a při cenové analýze jsem cítil velkou nejistotu. Z venku poměrně obyčejný dům „šumperského typu“, který vše ale doháněl zpracováním interiéru. Majitel domu byl zároveň majitelem stolařské dílny a vnitřek domu byl neskutečně „vymazlený“.

Sebevědomě nastavena cena

a kolabující realitní trh

Po dlouhém zvažování jsem doporučil umístit dům na trh za necelých 10.000.000 Kč. Tuhle částku jsem vnímal jako úplně maximální, a to ještě s určitou nejistotou. Kopřivnice je hezké město v podhůří Beskyd, nicméně kupní síla zde nikdy nebyla tak vysoká jako ve větších městech.

Navíc byl začátek roku 2022, na Česko dolehl vliv prudce se zdražujících energií, inflace skákala nahoru každým měsícem a zrovna vypukl konflikt na Ukrajině. Cenovka byla velmi sebevědomá. V okolí se prodávali modernější domy za nižší peníze (řádově až o 2.000.000 Kč). Přesto jsem všechno vsadil na to, že se někdo zamiluje do interiéru a ocení skvělou polohu kousek od centra města.

Prodeji hodně pomohl skvělý marketing, a hlavně video. V tu dobu neměl v okolí žádný prodávaný dům tak důkladně připravenou prezentaci, takže jsme na sebe strhli veškerou pozornost…

Docela normální prodej,

který změnil jediný telefonát

Možná jste čekali, že se začaly ozývat desítky lidí a soupeřit, kdo dům koupí, ale nic není dál od pravdy.

V prvních dvou týdnech celkem očekávaný zájem – 4 prohlídky, 3 odpadlíci (příliš vysoká cena, nevyhovující stav a nebo problém utáhnout takhle velkou hypotéku).

Jediní vážnější zájemci si berou čas na rozmyšlenou, který končí opakovanou prohlídkou. Nakonec v den druhé prohlídky volají, že o dům mají zájem a chtějí se sejít k dalšímu jednání. Bingo. Máme vyhráno…

Večer na svém telefonu přijímám hovor z německého čísla. Česky mluvící pán, který se o dům zajímá vč. možnosti prohlídky během následujících 2 týdnů. Slušně vysvětluji situaci, máme zájemce s hotovostí a hned po víkendu schůzku s doladěním detailů a podpisu rezervace.

Česky mluvící pán s německých číslem chápe a smutně se loučí.

Následuje další sobotní telefonát. Evidentně se nechce vzdát a ptá se na možnost přijet během týdne. Slibuji, že se spojím s majiteli. Ti ovšem chtějí nadále jednat s našimi zájemci, protože tady je obchod téměř jistý. Hovor do Německa je opět slušný a trochu smutný.

Další telefonát následuje v neděli. Pán pokorně vysvětluje svou situaci – s rodinou se chtějí vrátit zpět do Česka a je obrovský problém takhle na dálku cokoliv koupit.

Slušné nemovitosti buď nejsou, nebo z trhu zmizí a hlavně tento dům je naprosto oslovil. Během víkendu si snad stokrát přehráli video (přesně proto je točím) a přichází nabídka, u které váhám, kdo z nás se tady zbláznil…

Tohle je „komplikace“, kterou je potřeba hned řešit…

Pokud se na prodeji domluvíme, nabízím majitelům 1.500.000 Kč navíc. Přijedu během pár dnů, celou kupní cenu ale nedokážeme zaplatit ihned…

Musím se přiznat, že podobné nabídky řadím někam do kategorie „střelci“. Málokdy se stane, že se něco podobného povede a hlavně se v tuto chvíli bruslí na hodně tenkém ledě…

V hlavní roli upřímnost,

opatrnost a advokát

Vymýšlím následující strategii. Ve středu přijedou zájemci z Německa, pondělní schůzku s našimi potenciálními kupci uskutečníme. Na ní zcela upřímně vykládám karty na stůl – nečekaně se objevil někdo, kdo nabízí až moc zajímavé podmínky a žádáme o týdenní odklad rozhodnutí.

Být k lidem upřímný je to nejlepší, co můžete za jakékoliv situace udělat. I když jsme udělali jednu rodinu poměrnou smutnou, tak k situaci měli pochopení. Více peněz bohužel nabídnout nemůžou a budou čekat.

Jak to všechno dopadlo je zřejmé. Nabídka se ukázala být jako vážně myšlena, i když zde bylo hodně podmínek.

Rezervaci uzavřít skoro na půl roku (kvůli prodeje nemovitosti v Německu) a doplatek dobrovolného navýšení až ke konci roku, i když bude dům už dávno převeden na kupující.

Tady skvěla zafungovala moje advokátka, která připravila všechny smlouvy tak, aby vše navazovalo, dávalo smysl a hlavně ochránilo moje klienty.

A všechno dopadlo jak dopadnout mělo…

Moje ohlédnutí po
těměř 2 letech od prodeje

Tuhle případovou studii píši ke konci roku 2023. Za chvíli to budou přesně 2 roky a já přemýšlím, co si z celého příběhu vzít nejvíce. Nikdy se mi nepodařilo navýšit cenu takto razantním způsobem.

Když jsem se o tom bavil s majiteli po prodeji, shodli jsme se na tom, že to byl úspěch s hořkosladkou příchutí. Ty peníze navíc se jim neskutečně hodili při nákupu nového domu, ale zároveň nám bylo tak trochu líto kupujících, kteří si svým způsobem chtěli pojistit koupi.

Ale jejich nabídka byla zcela dobrovolná, nikdo nikoho nikam netlačil na domě jsou teď opravdu spokojeni. Skutečnou radost jsem měl asi z toho, jak se povedlo tento složitý případ dotáhnout do konce.

Žádné kličkování mezi zájemci, ale upřímné jednání bez vymyšlených pohádek. Jasně nastavena pravidla a termíny, skvěle ošetřené smlouvy a efektivní řízení obchodu na dálku mezi Českem a Německem.

Ale vlastně největší radost mám z toho, že se mi podařilo potkat se skvělými lidmi. Jak kupujícími, tak prodávajícími.
A pomoci splnit jejich sny.


Píšu o realitním světě

Všechno, co se prolétne mojí hlavou, složeno do písmen. Pěkně na jednom místě.